Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko uzasadnione odstępstwa w traktowaniu

21 września 2023 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

W przypadku domniemanej dyskryminacji bezpośredniej, różnica w traktowaniu może być uzasadniona, jeżeli służy ona realizacji konkretnych celów wyraźnie określonych w tych dyrektywach.

Poprzednio pisałem o pierwszym istotnym odstępstwie od reguły niedyskryminacji, jakim jest stosowanie środków szczególnych, które można by nazwać „wyrównawczymi”. Oczywiście nazywanie takich środków odstępstwem od dyskryminacji może być tylko rozumiane w kontekście potocznego rozumienia pojęcia dyskryminacji, bo w istocie rzeczy nadal mówimy tu o rozwiązaniach antydyskryminacyjnych.

Drugim takim powszechnym „pakietowym” odstępstwem są przepisy uzasadniające mniej korzystne traktowanie lub a rebours uzasadniające właśnie korzystniejsze traktowanie poszczególnych osób, zwłaszcza w kontekście zatrudnienia.

Szczególne okoliczności

Przepisy antydyskryminacyjne, aby mogły być z przekonaniem stosowane, muszą uwzględniać rozmaite okoliczności związane z tzw. życiem, w których mniej korzystne traktowanie poszczególnych osób może być uzasadnione. Sytuacje, w których w przeciwnym razie byłyby one uznane za działania dyskryminujące. W praktyce chodzi o uprzywilejowanie części osób z uwagi na charakter wymaganych cech lub umiejętności.

W pewnych okolicznościach sądy mogą przyjąć, że chociaż wystąpiło odmienne traktowanie, to jest ono dopuszczalne. W prawie UE przewidziane są jedynie pewne ograniczone wyjątki od dyskryminacji bezpośredniej, zaś uzasadnienie ogólne bada się wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12679

Wydanie: 12679

Spis treści
Zamów abonament